Artikler
BØRNEMILJØVURDERING
Oure Friskole Børnehave 2010
Med den nye lovgivning rettes blikket mod det fysiske, psykiske og æstetiske børnemiljø, og dermed også en anerkendelse af det enkelte barns velbefindende.
I Dagtilbudsloven står:
• Dagtilbuddets ledelse er ansvarlig for, at der udarbejdes en skriftlig børnemiljøvurdering, som indeholder en kortlægning af dagtilbuddets fysiske, psykiske og æstetiske børnemiljø. Børnemiljøvurderingen skal endvidere indeholde en beskrivelse af eventuelle børnemiljøproblemer samt en handleplan.
• Børnemiljøvurderingen skal være offentlig tilgængelig.
• Børnemiljøvurderingen skal revideres minimum hvert tredje år, og hvis der sker ændringer som har betydning for børnemiljøet.
• Børnemiljøvurderingen skal drøftes med forældrebestyrelsen.
I det omfang det er muligt, skal man inddrage børnenes oplevelse af deres miljø.
Metode:
Emnet har været drøftet i personalegruppen og i forældrebestyrelsen.
Emnet har været drøftet på forældremøde i marts 2010. Her gav forældrene deres bud på det fysiske, psykiske og æstetiske miljø. Forældrene fik et børneinterviewskema med hjem. Alle børn i børnehaven har haft mulighed for at besvare dette skema, hvor forældrene har foretaget interviewene, for at få så nuanceret et billede som muligt.
Der er på nuværende tidspunkt 14 børn i alderen 3-6 år børnehaven, og heraf har 8 børn besvaret skemaet.
Offentliggørelse:
Oure Friskole Børnehaves Børnemiljøvurdering er tilgængelig på Oure Friskoles hjemmeside www.Ourefriskole.dk og ophængt på opslagstavlen i børnehavens indgang.
Om det fysiske miljø:
Oure Friskole Børnehave er en forholdsvis ny institution (fra 2008), børnehavens lokaler er i Oure Friskoles bygninger.
Inde:
Støjniveauet er noget vekslende og afhængig af hvor mange børn der er i rummene. Generelt set betragtes det ikke som et problem, men der skal fortsat være opmærksomhed på at afhjælpe dette, så det ikke bliver til et problem.
Vi har indrettet to rum til forskellige aktiviteter. Det ene rum er indrettet til forskellige lege med dukker, biler, togbane, legoklodser osv. I dette rum er der klapborde som kan hænges op på væggen, derved kan vi udnytte rummet/gulvet optimalt til leg, motorik og andre aktiviteter. Det andet er indrettet til historielæsning, tegne, male, farve, lege med puslespil, perleplader osv. Om eftermiddagen er der mulighed for at bruge SFO`S lokale sammen med SFO.
Vi har en dejlig gymnastiksal, som vi deler med skolen. Børnehaven bruger den en gang om ugen til motorik, men vi bruger den dagligt som tumleplads hver eftermiddag sammen med SFO børnene.
Generelt synes indretningen, med borde og taburetter, tumlerum, forskellige aktivitetsrum, rigtig godt.
Til børnehaven er der 3 toiletter, 1 puslebord og 3 håndvaske, som vi deler med den øvrige skole og SFO.
Garderobeforholdene fungerer, men er meget småt. Det gamle køkken er lavet om til børnenes garderobe,(køkkenet bliver ikke brugt til at tilberede mad i mere).
Rengøring og hygiejne er helt ok, der bliver dagligt vasket gulve og gjort rent i alle lokaler og toiletter.
Ønskede tiltag større garderobe og børnehavens egne toiletter og håndvaske når økonomien tillader det.
Ude:
Der er en lille legeplads som man kan gå ud i fra børnehaven. Der er legehus, et gyngestativ med to gynger, stor sandkasse med diverse sandkasselegesager, to gynge dyr. Små gemmesteder af levende buskads. Vi har en bålplads som vi benytter når vejret er til det.
Den store legeplads, som ligger på skolens område benytter vi os meget af. Legepladsen har to større legehuse, stor sandkasse, to gynger, klatrestativer og balancebomme, multibane. En stor boldbane og en græsbedækket jordhøj. Legepladsen giver os mange udfoldelsesmuligheder, klatre i træer, bygge hule, gå balance, gynge osv.
Handleplan og opfølgning om det fysiske miljø:
Børnehavens toilet og garderobeforhold forbedres, der nedsættes en arbejdsgruppe bestående af forældre Henrik, Palle, Jesper og Claus. De henvender sig til kommunen ang. Krav og regler for toilettilbygning, udførelse af tegninger og prisoverslag. Ansvarlig Henrik
En kærlig hånd, på legepladsen – der arrangeres arbejdsdag d.
Til den lille legeplads, flere legeredskaber til større udfoldelsesmuligheder, undersøgelse af regler og krav udførelse af opgaver. Ansvarlig Rikke
Børnehavens garderobe er trang, og det er personalets opgave at sørge for færre børn i garderoben ad gangen til af og påklædning. Ansvarlig personalet
Præsentation af legetøj og bøger, det er personalets opgave at der er et varieret udbud. Det er personalets opgave at sørge for at tingene er i en fornuftig stand. Ansvarlig personalet
Alsidigt udbud af kreative materialer, det er personalets opgave at der er et varieret og alderssvarende udbud af diverse tegne, male, materialer, samt forskellige slags papir, karton osv. Ansvarlig personalet
Om det psykiske miljø:
Glæde skaber trivsel og vækst, og vi ønsker en glad institution, hvor børn føler sig set og accepteret. I børnehaven er der en god atmosfære, hvor der er et godt samspil mellem børn og voksne.
Børnene støttes i at løse konflikter konstruktivt. Konflikter er en del af menneskers samvær. Konflikter kan være små og store, de skal ikke undgås men løses på en god måde.
Børnene lærer at sige fra, og ikke presse hinanden unødig. Der er plads til forskellighed og respekt for hinanden.
Vi oplever ikke nogen former for mobning.
Der er en god, positiv forældrekontakt. Vi bruger hver dag garderobesnakken til overlevering af dagens aktiviteter og andre gøremål. Vi har stor opbakning fra forældrene til de fælles aktiviteter, så som fælles arbejdsdag, forældremøder, samtlige fester vi holder i børnehaven og de fester vi har fælles med skolen.
Børnenes udvikling og læring:
Vi har et positivt arbejdsmiljø for både børn og voksne.
Vi arbejder ud fra skolens overordnede Værdier, henvisning til skolens hjemmeside www.ourefriskole.dk ,her kan man også læse vores årsplan, pædagogisk lærerplaner, og målsætning for børnegruppen.
Om formiddagen deler vi børnene i to mindre grupper, og der laves aktiviteter der er målrettet til aldersgruppen.
Hvordan skaber man en institution hvor der er rart og glæde
Det gør man ved:
• At børn og forældre mødes med en åben og positiv holdning
• At det ikke er uvæsentligt, hvordan den enkelte agerer i sin hverdag, især ikke når man er mange mennesker samlet på et sted.
• At være bevidst at man i enhver henseende på virker sine omgivelser.
• At forstå og kende vigtigheden af sin egen betydning, sin egen rolle og sit eget ansvar i ethvert møde med et andet menneske.
• At forstå at vi som voksne er rollemodeller for børnene og vise, at hvis man selv ønsker at have det rart, må man medvirke til at sørge for at andre også har det rart.
Om det æstetiske miljø:
Vores stuer er i venlige lyse farver, vi har blomster og stearinlys i vinduerne. Væggene er pyntet med forskellige aktiviteter og tegninger som børnene har lavet.
På væggen hænger der et billede af hvert barn, hvor deres fødselsdagsdato står.
På vores opslagstavle sætter vi jævnligt nye fotos op, for at vise vores fællesoplevelser.
Vi har et kæmpe vægmaleri, som vi fælles maler om efter de fire årstider.
Alle børn har deres egen bog stående med foto hjemmefra, og fra oplevelser i børnehaven.
Fremover:
Vi skal stadig være gode til at præsentere børnenes ting. Udskifte tegninger som er mere end 3.mdr gamle.
Vi er alle ansvarlige for der er ryddet op og legetøj og andre aktivitetsmaterialer indbyder til leg, kreativitet og fantasi.